Przycisk

Bomba z opóźnionym zapłonem- masz kredyty w złotówkach niedługo twoje raty mogą wzrosnąć. 

 

Komisja nadzoru finansowego, zaleca Bankom informowanie o zmiennej stopie oprocentowania, dlaczego dla przeciętnego Kowalskiego posiadającego kredyt mieszkaniowy lub gotówkowy jest to takie ważne, jak się przed tym chronić.  

 

Ostatnie lata pozwoliły nam na większe możliwości finansowania swoich planów po przez kredyty gotówkowe, jest to spowodowane niskimi stópami procentowymi, ale wiąże się to z ryzykiem szczególnie w momencie kiedy Państwowa polityka pieniężna ulegnie zmianie a stopy zaczną rosnąć, to niestety jest perspektywa nieunikniona. 

Co to jest stopa procentowa nazywana tajemniczo wibor , w uproszczeniu cena za za jaką Banki pożyczają sobie pieniądze im jest wyższa tym oprocentowanie jest wyższe.

Co oznacza podwyższenie stawki wibor, niestety dla kredytobiorców znaczne podwyższenie rat kredytów.

 

Historia zatoczy koło- powrót tzw. Frankowiczów?

 

15 stycznie 2015 roku był pamiętnym dniem dla osób posiadających kredyty frankowe. Po nieoczekiwanej decyzji Banku Szwajcarii o uwolnieniu kursu waluty frank gwałtownie podrożał co zwiększyło raty kredytowe. Niestety osoby biorące taki kredyt były źle poinformowane o takiej możliwości, co spowodowało obecną sytuacj. 

Dlatego KNF narzucił na Banki obowiązek informowania o zmiennej stopie oprocentowania w kredytach w walucie Polskiej, w każdej umowie kredytowej znajduje się załącznik pokazujący taką symulacje. 

 

Jak się przed tym uchronić?

 

Nie wiadomo czy polityka zmiany stóp procentowych zmieni się za rok a może za trzy, ale warto już powoli przygotowywać się na taką ewentualności, jak to zrobić. Najlepiej spłacać jak najszybciej swoje kredyty ale wiadomo często ciężko spłacić wszystko od razu. Jeśli nie ma takiej możliwości trzeba pamiętać ze im niższe oprocentowanie tym przyrost wartości raty będzie mniejszy, najważniejsze to załatwić bufor w swojej aktualnej sytuacji finansowej ważnym współczynnikiem jest parametr DTI, Banki najczęściej przyjmują wartości 65%. Co to jest wskaźnik DTI, jest to kwota naszych miesięcznych zarobków do rat jakie płacimy np. jeśli zarabiamy 3000 PLN to maksymalna rata jaką możemy płacić to 65% tej kwoty czyli 1950 PLN, po wzroście stóp procentowych do wartości ok 3% klientowi zwiększy się rata o ok 30% względem tego co ma, a to już jest zabójcze dla jego finansów.

 

Co warto zrobić?, najlepiej dbać o to żeby współczynnik DTI nie przekraczał 40-50%, warto poszukać kredytu z niższym oprocentowaniem, zmniejszyć miesięczną ratę na tyle żeby wiedzieć że nawet w przypadku wzrostu raty o 30% będziemy w stanie płacić go bez narażania naszego budżetu na niepotrzebny uszczerbek.

 

Autor: Jacek

Doradca Finansowy Bankiero.pl

Chcesz zbilansować swoją sytuacje finansową napisz do nas 

 

 

08 lutego 2019

 

Kredyt Konsolidacyjny - Obniż swoje miesięczne koszty nawet o 20%

Kredyt gotówkowy- mamy dla ciebie nawet 230 000 PLN

Kredyt Firmowy- Rozwijaj swoją firmę razem z nami

Umów się na darmowe spotkanie z naszym ekspertem

Oddzwaniamy w ciągu 10 minut- Wypełnij formularz kontaktowy 

 

 

Formularz

Kliknij tutaj

Formularz

Kliknij tutaj

Bankiero.pl

 

Z nami uda ci się znaleźć

finansowanie którego potrzebujesz, w najniższych 

cenach. Dopasujemy produkt do twoich oczekiwań oraz możliwości finansowych.

Polityka Prywatności

Szybkie menu

Kredyt Hipoteczny

Kredyt Gotówkowy

Kredyt Konsolidacyjny

Kredyty Firmowe

Regulamin

Nasz Facebook

 

Kontakt

 

Telefon: 535-075-795

Email: biuro@bankiero.pl

ul. Królewska 16, 00-103 Warszawa